Facebook Twitter Pinterest
1 adet yeni başlangıç fiyatı: 30,00 TL
Satış yapmak mı istiyorsunuz? Amazon'da sat
Geriye çevrilen Öne çevrilen
Dinle Oynatıyor... Duraklatıldı   Sesli sürümün bir örneğini dinliyorsunuz.
Daha fazla bilgi al
3 adet görselin tamamına bakın

Atatürk'ün Sansürlenen Mektubu Kağıt Kapak – 2011


Format ve baskı seçeneğinin tamamına bakın Diğer formatları ve baskıları gizleyin
Amazon Fiyatı
Yeni olanlar Eski olanlar
Kağıt Kapak, 2011
30,00 TL
1 adet yeni başlangıç fiyatı: 30,00 TL
click to open popover

Ürün Bilgileri

Ürün Açıklaması

Bu kitap Türk halkından gizlenen ve yıllardır sansürlenen Atatürk'e ait çok önemli bir belgeyi gün ışığına çıkarıyor. Atatürk'ün sansürlenen mektubu 80 yıl sonra kendi el yazısıyla tam metniyle ve sansürsüz olarak ilk kez bu kitapta yayınlanıyor. Atatürk 16/17 Ağustos 1931'de Türk Tarih Tetkik Cemiyeti'ne bir mektup yazdı. Tarih konusundaki düşünce ve görüşlerini açıkladı. Tarih yazan bilim adamları için yıllar boyu geçerli olacak yol gösterici çok önemli uyarılarda bulundu. "Biz daima gerçeği arayan ve onu buldukça; ve bulduğumuza inandıkça ifadeye cesaret gösteren adamlar olmalıyız!" "Sonradan uydurma bir eser meydana getirerek ardından pişman olmaktansa hiçbir eser meydana getirememek beceriksizliğini itiraf etmek daha iyidir." Sözleri bu belgede yer alan sansürlenen mektuptan alınan önemli cümlelerdir.

Türk Tarih Kurumu'nun çeşitli dokümanlarında yıllardır slogan olarak kullandığı Atatürk'ün: "Tarih yazmak tarih yapmak kadar önemlidir! Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen gerçek insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır." Atatürk'ün sansürlenen mektubunda yer alan bu söz; kurumun merkez binasında mermer levhalar üzerine büyük puntolarla yazılıdır ve O'nun tarihe bakışını kanıtlayan önemli bir belgedir.

Ancak bu belge 80 yıl boyunca el yazısı ve tam metniyle hiçbir yerde yayınlanmadı. Birkaç kişi dışında belgeyi hiç kimse göremedi. Atatürk'ün mektubu Türk Tarih Kurumu üyesi bazı kişiler tarafından sansürlendi kesilip kırpıldı ve tahrif edildi. Kitapta Atatürk'e ait belgenin nasıl sansür edildiği kimler tarafından kesilip kırpılarak tahrif edildiği neden gizlendiği sorularına da yanıt aranıyor. Yıllar sonra ortaya çıkan bu belge Türk Tarih Kurumu'nda yaşanan ve bilinmeyen çok önemli olaylar olduğunu gösteriyor ve yanıtlanması gereken birçok soruyu da gündeme getiriyor.


Müşteri yorumu yok


Bu ürünü incele

Düşüncelerinizi diğer müşteriler ile paylaşın


Ürün Kategorisine göre Benzer Ürünler

Siparişim Nerede?

Teslimat ve İadeler

Yardıma mı ihtiyacınız var?