Black Friday ve İndirimli Alışveriş Çılgınlığı

Beklenen Cuma Fırsatları bu sayfada! Harika fırsatları kaçırmamak için elinizi çabuk tutun. "Bitmeden Yakala!" fırsatları sadece belirli bir süre için geçerlidir. "Bitmeden Yakala!" fırsatlarında, indirimin sona ermesine kaç saat kaldığı ve stokların ne kadarının tükendiği ürünün yanında belirtilmektedir. “Bitmeden Yakala!” ürünlerini sepetinize attığınızda, 15 dakika içinde alışverişinizi tamamlamanız gerekir aksi takdirde indirimden yararlanamazsınız. “Bitmeden Yakala!” fırsatları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için lütfen yardım sayfalarımızı ziyaret edin. Yeni fırsatlardan haberdar olmak ve “Bitmeden Yakala!” fırsatlarını tükenmeden yakalamak için sayfamızı sıklıkla ziyaret etmeyi unutmayın. Fırsatlarımıza mobil alışveriş uygulamamızı kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Black Friday, son yıllarda, özellikle de online alışveriş sitelerinin artmasıyla hayatımıza giren bir kavram. Peki nedir bu “Black Friday”? Nerede ve ne zaman ortaya çıktı, neden bu adı aldı?

Black Friday çılgınlığı nerede başladı ve ne zaman kutlanıyor?

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da ortaya çıkan Black Friday, geleneksel olarak Şükran Günü’nü takip eden Cuma günü kutlanıyor. Mağazaların günün ilk saatlerinde açıldığı ve müşterilere büyük indirimler sunduğu bu gün, mağazaların önünde oluşan büyük izdiham sebebiyle sık sık haberlere konu olsa da Black Friday çılgınlığı her yıl katlanarak devam ediyor.

Black Friday adı nereden geliyor?

“Black Friday” yani “Kara Cuma” tanımı, 1950’li yıllarda Philadelphia şehri polisi tarafından, her yıl Şükran Günü’nün ardından ordu ve donanma arasında oynanan Amerikan Futbolu maçını izlemek için şehre akın eden turistler ve alışveriş meraklılarının yarattığı kaosu anlatmak için kullanılıyordu. 1960’lı yıllara gelindiğinde, kalabalığın yarattığı sıkıntılarla beraber “Black Friday” yani “Kara Cuma” tanımı Phidelphia’da o kadar yaygın bir hale gelmişti ki, “Kara Cuma” adının olumsuz bir efsane yaratmasından korkan şehrin ileri gelenleri günün adını “Big Friday”, “Büyük Cuma” olarak değiştirmek istediler fakat başarılı olamadılar. 1980’li yılların sonuna doğru, perakendeciler neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bu kavramı yeniden canlandırdılar ve Black Friday geleneği Amerika’nın geri kalanına da yayıldı. Mağazaların günün ilk saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar açık kaldığı ve müşterilere büyük indirimler sunduğu Black Friday, ilk başta bir günlük büyük bir indirimden ibaret olsa da zamanla 4 günlük bir indirim çılgınlığına dönüştü ve e-ticaret sitelerinin hayatımıza girmesiyle beraber tüm dünyaya yayıldı. Black Friday’in başarısı o kadar büyük oldu ki, ardından e-ticaret sitelerinin büyük indirimler sunduğu Cyber Monday* (Siber Pazartesi) ve hatta Çin’den dünyaya yayılan Singles’ Day** (Bekârlar Günü) geldi. Amazon da, Black Friday çılgınlığına Beklenen Cuma Fırsatları ile katılıyor. Amazon’un Beklenen Cuma Fırsatları'nı her yıl dört gözle bekleyeceksiniz.

*Cyber Monday indirimleri, her yıl Şükran Günü’nü takip eden Pazartesi günü müşterilere sunuluyor.

**Singles’ Day (Bekârlar Günü), her yıl 11.11 tarihinde gerçekleşiyor. Çin’in Nanjing Üniversitesi’nden dünyaya yayılan bu gün aslında alışveriş amaçlı bir gün değildi. Öğrenciler, Sevgililer Günü’ne tepki olarak yalnızlıklarını kutlamak için 4 tek kibrit çöpünü andıran 11.11 yani 11 Kasım gününü kendilerine bekârlar günü olarak seçmiş ve bu geleneği başlatmıştı. Zamanla e-ticaret sitelerinin dikkatini çeken bu gün, yavaş yavaş Black Friday benzeri bir alışveriş çılgınlığına dönüştü.