Amazon Prime Hüküm ve Koşulları

Son Güncelleme: 3 Eylül 2020

İşbu Amazon Prime Kullanım Koşulları, sizinle Amazon Türkiye Perakende Hizmetleri Ltd. Şti., ve bunların iştirakleri (“Amazon”, “biz”, “bizim”) aramızda olup aramızdaki hak ve yükümlülükleri düzenler.

Aşağıda linkleri paylaşılan koşullar ve bildirimler ("“Koşullar”"), sizinle bizim aramızda, Amazon.com.tr ("“Amazon Sitesi”") üzerindeki Amazon Prime üyeliğine ilişkin olan sözleşmeyi oluşturmaktadır. Lütfen bu koşulları dikkatli bir şekilde okuyunuz.

1. Hizmet

Lütfen Gizlilik Bildirimimizi, Çerezler Bildirimimizi ve İlgi Alanına Dayalı Reklamlar Bildirimimizi inceleyiniz.

Amazon Prime, üyelerine, işbu Koşullar altında düzenlendiği şekilde, pek çok avantaj ve hizmeti sunan bir üyelik programıdır. (hepsi nirlikte “Prime Hizmetleri” olarak anılacaktır)

Doğrudan bizim aracılığımızla bir Amazon Prime üyeliği oluşturmanız, 14 günlük cayma hakkı süresi içerisinde size Prime Hizmeti sunmamızı açıkça talep ettiğiniz anlamına gelir.

2. Prime Avantajları

2.1. Prime Teslimat Avantajları ve Uygun Satın Alma İşlemleri

Amazon Prime üyeleri, herhangi bir ek ücret gerektirmeyen veya indirimli hızlı kargo gibi pek çok teslimat avantajından faydalanabilir.

Prime için uygun ürünlere yönelik bilgi ilgili ürünün sayfasında yer alacaktır. Bu avantajlar, Amazon (veya Prime'a dahil üçüncü kişi satıcılar) tarafından Amazon Sitesinde satılan belirli ürünlerle sınırlıdır.

Prime teslimat avantajları, stok durumuna, siparişin son teslimat tarihine ve teslimat adresine bağlıdır. Ağır/büyük, büyük boy veya tehlikeli maddeler bulunduran ürünler gibi özel teslimat özellikleri olan ürünler, bu kapsamdan hariç tutulabilir. Bazı özel ürün, sipariş ve/veya hizmet bedelleri ve/veya vergiler yine de geçerli satın alma işlemlerinde söz konusu olabilir.

Siparişinizde yalnızca bazı ürünler Prime için uygunsa, Prime kapsamına girmeyen ürünler için uygulanacak teslimat ücretlerini ödemeniz gerekir. Siparişleri değiştirmek veya birleştirmek veya teslimat adresinizi, hızınızı veya tercihlerinizi değiştirmek ürünlerin Prime'a uygunluğunu etkileyebilir.

Prime Teslimat seçenekleri ve geçerli kısıtlamalar hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2.2. Diğer Avantajlar

Diğer Prime avantajlarınız burada açıklanmıştır.

3. Üyelik

3.1. Üyelik ücretleri, tipleri ve süresi

Prime Hizmetine ilişkin mevcut üyelik ücretleri, uygulanabilir üyelik tipleri ve süreleri burada belirtilmiştir. Prime üyeliğinize bizim aracılığımızla kaydolursanız, abone olduğunuz üyelik tipine dair detaylara, geçerli üyelik ücretine ve bir sonraki ödeme tarihine ilişkin detayları Hesabım bölümünde bulabilirsiniz.

Prime üyelik ücreti, işbu Koşullarda aksi belirtilmedikçe iade edilemez.

3.2. Ödeme

Eğer Prime üyeliğinizi bizim aracılığımızla oluşturursanız, bizim tarafımızdan faturalandırılıyorsanız ve bize üyelik ücretinizin bir sonraki ödeme tarihinden evvel, söz konusu tarihte üyeliğinizi sona erdirmek istediğinizi bildirmezseniz veya Amazon müşteri hesabınızdan üyeliğinizi iptal etmezseniz, tercih ettiğiniz ödeme yöntemini kullanarak geçerli döneme ilişkin periyodik üyelik ücretini otomatik olarak tahsil edeceğiz.

Üyelik süreniz içinde ödeme yönteminiz geçersiz hale gelir veya kontrolünüz dışındaki herhangi bir nedenle tahsilat reddedilirse, Amazon müşteri hesabınızda kayıtlı diğer ödeme yöntemlerinden herhangi birini kullanmamıza izin vermiş olursunuz. Kayıtlarda bulunan ödeme yöntemlerinizin tamamı reddedilirse, 30 gün içinde bize uygun yeni bir ödeme yöntemi sağlamanız gerekir, aksi halde üyeliğiniz iptal edilir.

Prime üyeliğinize üçüncü bir taraf aracılığıyla kaydolduysanız ve doğrudan tarafımızdan faturalandırılmadıysanız, üyeliğinize ilişkin olarak üçüncü kişi tarafından sunulan ödeme koşulları uygulanacaktır.

3.3. İptal ve iade

Prime üyeliğinize doğrudan bizim aracılığımızla kaydolduysanız, üyeliğinizi dilediğiniz zaman Hesabım sayfasını ziyaret ederek iptal edebilir ve üyelik ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz. Eğer siz veya sizin tarafınızdan hesabınızı kullandırmakla yetkilendirilen herhangi bir kişi mevcut üyelik süresince herhangi bir Prime hizmetinden yararlanmamışsa, üyelik ücretini tamamen iade edeceğiz. Aksi takdirde sizin veya mevcut üyelik süresince hesabınızı kullandırmakla yetkilendirdiğiniz herhangi bir kişi tarafından kullanılan avantajlara bağlı olarak üyelik ücretinizin kısmi iadesini alabilmeniz mümkün olabilir.

Prime üyeliğinize üçüncü bir taraf aracılığıyla kaydolduysanız, üyeliğinizi iptal etmek veya geçerli politikaları kapsamında herhangi bir para iadesi almak için üçüncü tarafla iletişime geçmeniz gerekebilir.

Promosyon veya hediye kodu ile elde edilen Prime üyeliklerinde ücret iadesi yapılmaz.

3.4 14 günlük cayma hakkı

Amazon Prime'a katılır katılmaz üyelik ücretinizi ödediyseniz 14 gün içerisinde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer siz veya sizin tarafınızdan hesabınızı kullandırmakla yetkilendirilen herhangi bir kişi mevcut üyelik süresince herhangi bir Prime hizmetinden yararlanamazsa, üyelik ücretini tamamen iade edeceğiz. Aksi takdirde, bu dönemde sizin veya hesabınızı kullandırmakla yetkilendirdiğiniz herhangi bir kişi tarafından kullanılan Prime avantajlarına bağlı olarak kısmi iade gerçekleştireceğiz.

14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilmek için, Hesabım bölümünde üyelik ayarlarınızı düzenleyebilir, Müşteri Hizmetleriyle ile iletişime geçebilir veya iptal formunu kullanabilirsiniz. Cayma hakkını süresinde kullanabilmek için, cayma hakkı süresi sona ermeden cayma hakkını kullanmaya yönelik bildiriminizi göndermeniz yeterlidir.

Promosyonlar ve deneme üyelikleri

Zaman zaman, promosyon üyelik koşullarında aksi belirtilmedikçe işbu Koşullar'a tabi belirli müşterilere deneme veya diğer promosyon üyelikler sunabiliriz. Deneme ve promosyon üyelikleri kullananlar, diledikleri zaman Hesabım aracılığıyla, işbu Koşullarda ve promosyon üyelik koşullarında açıklanan şekilde ücretli veya promosyon olmayan üyeliklere dönmemeyi veya devam etmemeyi seçebilir.

3.6. Üyeliğin kabulü

Yürürlükteki hukukun izin verdiği ölçüde üyeliğinizi kabul etme veya reddetme hakkımız saklıdır.

3.7. Üyeliğin veya avantajların aktarılmaması veya devredilmemesi

Prime üyelikleri veya avantajları için promosyon kodları dahil olmak üzere, işbu Hükümler’de veya uygulanabilir program politikalarında açıkça izin verilmediği sürece, Amazon Prime üyeliğinizi veya herhangi bir Prime avantajınızı devir veya temlik edemezsiniz.

3.8. Yeniden satış, kiralama veya müşterilere gönderim olmaması

Prime üyelerinin, ürünleri yeniden satış, kiralama veya Prime avantajlarından faydalanarak müşterilerine veya potansiyel müşterilerine göndermek amacıyla satın almaları yasaktır.

3.9. Çocuklar

Prime Hizmetleri yalnızca 18 yaş veya daha üstündeki nihai tüketiciler tarafından kullanılabilir.

4. Fesih

Amazon Prime üyeliğinizi 14 gün önceden bildirimde bulunarak herhangi bir sebep göstermeksizin feshedebiliriz. Bu durumda mevcut üyelik sürenizde kalan süreye göre ücretli Prime üyelik bedelinizin orantılı olarak iadesini sağlarız.

(a) Prime Hizmeti kullanımınızın işbu Hükümler’i veya yürüklükte bulunan herhangi bir hukuku önemli ölçüde ihlal ettiğini veya (b) Prime Hizmeti’ni kötü amaçlı veya hileli bir şekilde kullandığınız kanaatine varmamız halinde Amazon Prime üyeliğinizi derhal bildirimde bulunarak feshedebiliriz. Bu durumda herhangi bir ücret iadesi yapılmayacaktır. Bu durumda sizi Amazon Prime üyeliğinizin feshedilmesi ve itiraz hakkınız hakkında bilgilendireceğiz.

Amazon Prime üyeliğinizi dilediğiniz zaman Madde 3.3 uyarınca feshedebilirsiniz.

5. Sözleşme Değişiklikleri

Hukuki veya mevzuattan kaynaklanan sebepler, güvenlik sebepleri, Prime Hizmeti’nin mevcut özelliklerini geliştirmek veya Prime Hizmeti’ne ilave özellikler eklemek, teknolojideki ilerlemeleri yansıtmak, Prime Hizmeti’ne makul teknik değişiklikleri gerçekleştirmek ve Prime Hizmeti’nin işleyişinin devamlılığını sağlamak için işbu Hükümler’i veya Prime Hizmeti’nin tamamını veya bir kısmını dilediğimiz zaman değiştirebiliriz.

Eğer değişiklik yaparsak, sizi usulüne uygun bir biçimde ve zamanda bilgilendirecek ve haklarınızı hatırlatacağız. Söz konusu değişiklikleri kabul etmeyerek Amazon Prime üyeliğinizi her zaman iptal etme hakkına sahip olmaya devam edeceksiniz.

İşbu Koşullarda veya Prime Hizmetine ilişkin herhangi bir değişiklikten bağımsız olarak, geçerli üyelik ücretinizde yapılacak herhangi bir artış, geçerli üyelik sürenizin bitiminden önce uygulanmayacaktır.

Herhangi bir değişikliğin geçersiz veya herhangi bir nedenle uygulanamaz olduğu tespit edilirse, söz konusu değişiklik ayrılabilir kabul edilir ve diğer değişikliklerin veya koşulların geçerliliğini ve uygulanabilirliğini etkilemez.

6. Sorumluluğumuz

Yöneticilerimiz ve yasal temsilcilerimiz de dahil olmak üzere, ağır kusurumuz veya kasıtlı bir kötüye kullanımımız nedeniyle maruz kaldığınız her türlü zarardan sorumluyuz.

Ayrıca, işbu Koşullar kapsamındaki Prime'ın sağlanması için zaruri olan ve Prime'a katılırken güvendiğiniz yükümlülüklerimizi ihlal etmekten de sorumluyuz. Bu durumda sorumluluğumuz, yalnızca Prime'a katıldığınızda sizin ve de bizim tarafımızdan öngörülmesi mümkün olan kayıp ve hasarları kapsamaktadır.

Bu paragrafta yer alan hiçbir husus, tüketici olarak sahip olduğunuz yasal haklarınızı etkilemez veya can, beden veya sağlığa verilen hasardan, bir garantinin ihlalinden veya hileli olarak saklı ayıplardan doğan sorumluluğumuzu sınırlamaz.

Kullanım ve Satış Koşulları da geçerli olacaktır.

7. Makul Kontrolümüz Dışındaki Olaylar (Mücbir Sebep)

Öngörülebilir olmayan ve makul kontrolümüz dışındaki herhangi bir sebepten kaynaklanması durumunda, bir gecikmeden veya bir yükümlülüğün yerine getirilmemesinden, işbu Koşullar kapsamındaki yükümlülüklerimizi yerine getirmek konusunda sorumlu olmayacağız.

8. Uygulanacak Hukuk

Bu şartlar, Türk kanunlarına tabidir ve Türk hukukuna göre yorumlanmaktadır. Taraflar İstanbul (Çağlayan) mahkemelerinin ve icra dairelerinin münhasır olmayan yetkisini kabul etmektedir. Ayrıca Türkiye'deki Tüketici Mahkemelerine ve Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz. Herhangi bir konuyu dikkatimize sunmak isterseniz, lütfen bizimle Bize Ulaşın .

9. Müşteri Hizmetleri

Diğer sorularınız için Amazon'un müşteri hizmetleri ile Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

10. Bilgilerimiz

Amazon Türkiye Perakende Hizmetleri Limited Şirketi

Amazon Türkiye Perakende Hizmetleri Limited Şirketi
Esentepe Mahallesi Bahar Sokak No: 13/52
Şişli, İstanbul
Turkey
MERSİS numarası: 0068097228800001

Bu bilgiler yararlı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Lütfen aşağıdakilerden hangisinin bilgileri en iyi şekilde tanımladığını seçin:

Teşekkürler! Geri bildiriminize doğrudan yanıt veremiyor olsak da, çevrimiçi Yardım hizmetimizi geliştirmek için bu bilgileri kullanacağız.