Daha fazla çözüm bulun

Bir E-posta, SMS veya Telefon Görüşmesinin Amazon'a Ait Olup Olmadığını Belirleme

Amazon tarafından gönderilen e-postalarda, kısa mesajlarda veya yapılan aramalarda hiçbir zaman kişisel bilgileriniz istenmez. Çeşitli iletişimlerin Amazon tarafından yapılıp yapılmadığını anlamanız ve Amazon tarafından yapılmıyorsa nasıl bildireceğiniz konusunda bazı faydalı ipuçları hazırladık.

Bir e-postanın Amazon tarafından gönderilip gönderilmediğini nasıl anlayacağım?

Amazon tarafından gönderildiği belirtilen bir e-posta alırsanız ve bunun bir dolandırıcılık veya kimlik avı e-postası olduğundan şüpheleniyorsanız şunları kontrol edebilirsiniz:

  • Sahtekarlık amacıyla gönderilen e-postalar Amazon tarafından gönderilmiş gibi görünebilir ancak e-posta bilgi alanı asla Amazon’un bilgi alanıyla aynı olamaz. E-posta bilgi alanı bir e-posta adresinde @ işaretinden sonra gelen harflerdir, yani xxxxx@amazon.com.tr E-posta bilgi alanını gönderilen e-postanın ‘Kimden’ (From) satırında yazan gönderen adına tıklayarak görebilirsiniz. Bu, gönderenin kullandığı e-posta adresinin tamamını gösterecektir.

Not: Amazon.com.tr size yalnızca @amazon.com.tr alan adından e-posta gönderir (örn. shipment-tracking@amazon.com.tr, auto-confirm@amazon.com.tr,). no-reply@amazon.com.tr Farklı bir Amazon uluslararası web sitesinden alışveriş yaptıysanız, e-posta bilgi alanında satın aldığınız web sitesinin bilgi alanı görünür (örneğin, Amazon.de web sitesinin tüm iletişimleri @amazon.de ile biten adresten gelir)

E-posta bu bilgi alanlarından birinden gelmiyorsa Amazon tarafından gönderilmemiştir.

  • Amazon hiçbir zaman kişisel bilgilerinizi e-postayla göndermenizi istemez.
  • Amazon hiçbir zaman ödeme bilgilerini e-postadaki bir bağlantıdan güncellemenizi istemez. Bunun yerine ödeme seçenekleri de dahil olmak üzere hesap bilgilerinizi Amazon.com.tr web sitesinden nasıl doğrulayacağınıza ilişkin talimatları göndeririz.

Not: Hesabım’a gidin ve Ödemeler bölümünde Ödeme Seçeneklerini Yönet’i tıklayın. Ödeme aracınızı bu bölümden güncellemeniz istenmiyorsa mesaj Amazon'dan gönderilmemiştir. Meşru Amazon web sitelerinde “amazon.com.tr” bilgisinden önce bir nokta gelir yani, http://“ornek”.amazon.com.tr (genelde “www”): Örneğin, Amazon Pay için https://pay.amazon.com.tr/ Hiçbir zaman IP adreslerine (rakam dizeleri) bağlantılar içeren e-postalar göndermeyiz, örneğin http://123.456.789.123/amazon.com.tr/

Kimlik Avı veya Sahte E-postaları Bildirme Kimlik Avı veya Sahte E-posta aldığınızdan şüpheleniyorsanız, lütfen şu sayfaya gidin: Kimlik Avı veya Sahte E-posta Bildir

Bir aramanın Amazon tarafından yapılıp yapılmadığını nasıl anlarım?

Amazon’dan yapıldığı belirtilen bir telefon araması durumunda şunlara dikkat edin:

  • Amazon hiçbir zaman telefonla arayarak ödeme yapmanızı istemez veya beklemediğiniz bir para iadesinde bulunmaz.
  • Amazon hiçbir zaman web sitemizden farklı bir araç kullanarak (örneğin, banka havalesi, kredi kartı bilgilerini e-postayla gönderme, hediye kartı bilgilerini telefondan paylaşma) ödeme yapmanızı istemez.
  • Amazon hiçbir zaman kullandığınız cihaza (örneğin, bir uygulama yüklemenizi isteyerek) uzaktan erişim talep etmez.

Lütfen kişisel bilgilerinizi paylaşmayın ve aramayı derhal sonlandırın.

Kimlik avı aramasını bildirme Böyle bir arama alırsanız, bunu kimlik avı dolandırıcılığı olarak şu adrese bildirebilirsiniz:https://www.egm.gov.tr/siber/iletisim

Bir kısa mesajın (SMS) Amazon tarafından gönderilip gönderilmediğini nasıl anlarım?

Amazon tarafından gönderildiği belirtilen bir SMS alırsanız (kısa mesajla dolandırıcılık veya Smishing olarak da bilinir) şunlara dikkat edin:

  • Kısa mesajla dolandırıcılık giderek daha da geliştiriliyor: Dolandırıcılık mesajları artık Amazon’dan almış olabileceğiniz meşru mesajların arasına eklenebiliyor.
  • Dolandırıcılık mesajlarında genelde hesabınızla ilgili bir sorun var gibi ifadeler kullanılır ve sizden şifreler gibi önemli bilgiler istenir ya da size para iadesi yapılacağı belirtilir. Amazon hiçbir zaman kısa mesajla şifrenizi veya kişisel bilgilerinizi istemez.

Bir kısa mesajdan şüphelenirseniz mesajdaki hiçbir bağlantıya gitmeyin ve hiçbir numarayı aramayın.

Kimlik avı aramasını bildirme Böyle bir SMS alırsanız, bunu kimlik avı dolandırıcılığı olarak şu adrese bildirebilirsiniz: https://www.egm.gov.tr/siber/iletisim

Kimlik Avı veya Dolandırıcılık amaçlı bir e-postayı veya kısa mesajı açtıysanız ya da Kimlik avı amaçlı bir aramada kişisel bilgilerinizi paylaştıysanız ve hesap bilgilerinizin risk altında olduğunu düşünüyorsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için lütfen Sisteminizi Koruma sayfasına bakın.

Bu bilgiler yararlı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Lütfen aşağıdakilerden hangisinin bilgileri en iyi şekilde tanımladığını seçin:

Teşekkürler! Geri bildiriminize doğrudan yanıt veremiyor olsak da, çevrimiçi Yardım hizmetimizi geliştirmek için bu bilgileri kullanacağız.