İade Politikalarımız Hakkında

Amazon ve bunun yanı sıra Amazon.com.tr sitesindeki Pazaryeri Satıcılarımız teslim tarihini izleyen 30 gün içinde birçok ürünün iadesini kabul eder. Geçerli koşulları bu sayfada bulabilirsiniz.

Uzatılan İade Süresi Hakkında:

Müşterilerimizin, çalışanlarımızın, satıcı iş ortaklarımızın ve hizmet sunduğumuz toplumun sağlığı en büyük önceliğimizdir. Bu nedenle ürünleri bize iade edebileceğiniz süreyi geçici olarak uzattık. Bu kapsamda; 15 Şubat 2020 - 31 Mayıs 2020 tarihleri arasında Amazon.com.tr’den veya satıcı iş ortaklarımızdan sipariş ettiğiniz çoğu ürünü artık 30 Haziran 2020 tarihine kadar iade edebilirsiniz. İş ortağımız olan kargo şirketlerinin iade edeceğiniz ürünü adresten teslim alma hizmetini henüz sunmadığını hatırlatmak isteriz.

Amazon.com.tr (Amazon.com.tr tarafından satılır ve gönderilir) ve Amazon Lojistik (Amazon Lojistik tarafından gönderilir) ürünlerinin iade süreci, iade ürünün depomuza ulaşmasından sonra başlar. Para iadenizin banka tarafından hesabınıza yansıması ise bu süreye ilaveten 7-10 günü bulabilir.

Bu koşullar hiçbir şekilde sizin yasal cayma hakkınızı sınırlamaz. Yasal cayma hakkınızla ilgili ayrıntıları Satış Koşullarımızda bulabilirsiniz. Pazaryeri Satıcılarına verdiğiniz siparişlerde geçerli olan cayma hakkınızla ilgili bilgilere ise bu satıcıların İade Politikasından ulaşabilirsiniz.

Ürünlerinizi iade etmek için lütfen İade Destek Merkezimizi kullanın.

Her ürünü aldığınız koşullarda iade etmeniz gerektiğini lütfen göz önünde bulundurun. Diğer bir deyişle yeni ürünlerin yeni, kullanılmamış ve eksiksiz olarak iade edilmesi gerekmektedir. Kullanılmış ürünlerde fazladan kullanma veya hasar belirtisi olmamalıdır.

Aynı istisnalar, cayma hakkına ilişkin olarak İade Garantimiz için de geçerlidir.

İade Edilemeyen Ürünler

Aşağıdaki ürünler İade Garantisi kapsamında (kusurlu değilse) iade edilemez:

 • Tesliminden sonra koruyucu unsurları açılmış olan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayan ürünler veya nitelikleri dolayısıyla teslimattan sonra ayrılamaz şekilde diğer öğelerle karışmış olan ürünler;
 • Teslimat sonrasında ambalajlarından çıkarılmışlarsa, ambalajlı ses veya video kayıtları veya ambalajlı yazılımlar;
 • Müşterinin özel isteklerine göre yapılmış veya kişisel ihtiyaçlara göre açıkça özelleştirilmiş ürünler;
 • Hızlı bozulan veya son kullanma tarihi çabuk geçen ürünler;
 • Amazon’un tümüyle ifa etmiş olduğu ve hizmeti sunmaya başlayabileceğimizi ve sözleşme tamamen yerine getirildiğinde iptal etmeyeceğinizi siparişinizi vermeden önce açıkça kabul ettiğiniz hizmetler;
 • Fiili değeri pazardaki kontrol edemediğimiz dalgalanmalara bağlı olan ürünlerin temini;
 • Tehlikeli madde olarak sınıflandırılan veya içinde yanıcı sıvılar ya da gazlar bulunan ürünler (servis, garanti, iade veya para iadesi konularında bilgi almak için üretici firmayla iletişime geçin);
 • Seri numarası veya barkodu (evrensel ürün kodu) eksik herhangi bir ürün;
 • İndirilebilir yazılım ürünleri;
 • Erişim sağlandıktan sonra çevrim içi abonelikler;
 • Ön ödemeli oyun kartları (World of Warcraft, Xbox 360 Live, Wii Points vb.);
 • Bazı sağlık ve kişisel bakım ürünleri;
 • Açık kaynaklı yazılım (Microsoft Office açık kutu ürünleri ve Video Oyunları dahil);

Moda Ürünlerinde Ücretsiz İade

Satın alımınızın ücretsiz iade teslimatı için uygun olup olmadığını kontrol etmek için lütfen aşağıdaki hüküm ve koşulları gözden geçirin:

 • Müşterilere tüm tekstil ürünleri (giysi ve ayakkabı) için 30 Gün içinde ücretsiz iade sunulur. Ücretsiz İade, yalnızca Perakende ürünleri için geçerlidir. Gönderimi başka satıcılar tarafından yapılan aynı ürünler için geçerli değildir. Hakkında daha fazla bilgi alın: Amazon tarafından satılan ürünler için para iadeleri ve Pazaryeri satıcısı tarafından satılan ürünler için para iadeleri
 • Ücretsiz iade olanağından yararlanabilmek için minimum satın alma tutarı uygulanmaz.
 • Ücretsiz iadeden yararlanabilmek için; İade Politikamız gereğince tam para iadesi, ürünlerin yeni ve giyilmemiş durumda ve orijinal paketinde olması şartıyla yapılır.
 • Ürünün tamamı, ürün ambalajı ve orijinallik sertifikaları ile iade edilmelidir.
 • Orijinal belgelerle iade edilmeyen ürünler reddedilir. Lütfen İade Politikalarımız Hakkında sayfasına bakın.
 • Değiştirilmiş, hasarlı veya başka şekilde değiştirilmiş hiçbir ürün için para iadesi kabul edilmez.
 • Ürünü anlaşmalı kargo haricinde bir firma ile de iade edebilirsiniz. Ürünleri kendiniz göndermeyi tercih ederseniz, takip edilebilir bir gönderim yöntemiyle iade etmeniz gerekir. Böyle bir durumda, ürün depomuza ulaştıktan sonra, hesabınıza Amazon.com.tr’de kullanabileceğiniz en fazla 4,50 TL tutarında bir Hediye Kartı tanımlanır. Hediye Kartının kullanım koşullarını Amazon Hediye Kartı Hüküm ve Koşulları sayfasında görebilirsiniz.
 • Amazon, iadenizi işleme alır ve kapsam dahilindeki iade ürünleriniz Amazon’a ulaştıktan sonra, iade gönderim maliyeti için kesinti yapmadan, ödediğiniz tutarın tamamı için para iadesi yapar.
 • Ücretsiz İade kapsamında olmayan ürünlerinizi ücretsiz iade ürünlerle birlikte iade ederseniz Amazon, Amazon'un genel iade politikasının kapsamına girmeyen ürünlerin teslimat ücretlerini size iade edilecek tutardan düşebilir. Ayrıca bazı özel ürün, sipariş veya paketleme ücretleri de alınabilir. İade ve Değiştirme Masrafları Hakkında sayfasındaki ayrıntılara bakın.

Lütfen bazı ürün gruplarında bulunan aşağıdaki bilgilere dikkat edin:

Not: Pazaryeri Satıcılarından satın alınmış ve gönderilmiş bu tür ürünleri iade ediyorsanız lütfen doğrudan satıcı ile iletişime geçin.

Marka etiketleri, garanti belgeleri, sertifikalar, çıkartmalar, özel paketleme

Marka etiketleri, garanti belgeleri, sertifikalar (örn. özgünlük, sertlik ve tahmini değer) ve çıkartmalar iade etmek istediğinizde ürünün üzerinde kalmalı veya ürünle birlikte gönderilmelidir. Özel üretim ürünlerin yanı sıra bu ürünler de kendi orijinal paketinde iade edilmelidir.

Tehlikeli maddeler

Yanıcı, basınçlı, aşındırıcı, çevre için tehlikeli veya başka şekilde tehlikeli kimyasallar içeren tüm ürünler iade edilirken tehlikeli madde olarak etiketlenmelidir. Bu şekilde ilgili teslimat hizmetleri ve lojistik merkezlerimiz bu ürünleri tanıyarak ona uygun şekilde teslimatı sağlar.

Çalıştırma amacıyla bir ürünü yanıcı sıvı veya gazla doldurduysanız ürünü iade etmeden önce bunları boşalttığınızdan emin olun (örneğin, kamp ocağından tüpü çıkarma). Özellikle kesme takımları ve balta gibi ürünler tercihen Amazon'un paketi kullanılarak güvenli bir malzemenin içinde iade edilmelidir. Daha fazla bilgi edinmek için Tehlikeli Maddelerin İadesi Yardım sayfamıza bakın. Ürün adresinizden alınmadan önce içindeki yakıtı veya yağ gibi sıvıları boşaltın.

Bilgisayarlar (Dizüstü bilgisayarlar ve Masa üstü bilgisayarlar) ve saklama ortamına sahip cihazlar (örn. MP3 çalar, dijital fotoğraf makinesi, cep telefonu, USB bellek)

Bu cihazları bize iade ederken içinde yüklü dosya olmadığından emin olun. Bu tür cihazları iade etmeden önce kayıtlı tüm gizli ve kişisel verileri silmek sizin sorumluluğunuzdadır.

 • Amazon.com.tr’den satın alınan yeni masaüstü, dizüstü ya da tablet bilgisayarlar teslim edildiğinde çalışmazsa, hasarlı durumda geldiyse veya kutu henüz açılmamışsa satın alma işleminden sonraki 30 gün içinde ödenen tutarın tamamı için para iadesi yapılacak şekilde iade edilebilir.
 • 30 günlük iade süresi sona erdikten sonra müşteri çalışmadıkları için bu ürünleri iade etmek isterse, müşteri söz konusu arızanın değerlendirilmesi ve para iadesi yapılmasının uygun olup olmadığının belirlenmesi için müşteri hizmetlerine yönlendirilmelidir.
 • Pazaryeri satıcılarından alınan yeni ve kullanılmış ürünler, söz konusu satıcının kendi iade politikasına tabidir.

Ev tekstil ürünleri

Ürünler orijinal hallerinde iade edilmelidir. Isıtma düzeyi, yükseklik gibi özelliklerini kontrol etmek üzere elbette yastık ve yatak örtüsü gibi ev tekstil ürünlerini denemeniz gerekir.

Hijyenik nedenlerle nevresim, çarşaf ve havlu gibi cilde temas eden ürünlerin, kullanıldığında iade edilemeyeceğini lütfen unutmayın.

Bebek Ürünleri

 • Bebek ürünleri (0-24 ay bedenli kıyafetler hariç) ürünler teslim alındıktan sonraki 30 gün içinde iade edilebilir.
 • Biberon emziği, emzik, diş kaşıyıcı ve beslenme gereçleri hijyen gereğince orijinal paketlerinde, kullanılmamış, fabrikada takılan güvenlik bandı çıkarılmamış ve ambalajı zarar görmemiş olarak iade edilmelidir.
 • Bebek bezleri ve ıslak mendiller orijinal paketlerinde, kullanılmamış, fabrikada takılan güvenlik bandı çıkarılmamış ve orijinal ambalajı zarar görmemiş olarak iade edilmelidir.
 • Göğüs pompaları ve emzikler (göğüs kalkanları) kullanılmamış orijinal paketlerinde, kullanılmamış, fabrikada takılan güvenlik bandı çıkarılmamış ve orijinal ambalajı zarar görmemiş olarak iade edilmelidir.
 • Amazon tarafından gönderilen bebek ürünleri ücretsiz iade kapsamındadır.
 • Ürün bilgi sayfasında "Ücretsiz İade" mesajı varsa ürün ücretsiz iade gönderimi kapsamındadır.
 • İadeniz Amazon’dan kaynaklanan bir hatadan dolayı yapılmıyorsa, Amazon ilk ödediğiniz kargo ücreti için para iadesi yapmaz.

Koleksiyon Ürünleri (Spor ve Eğlence)

 • Kendiniz göndermeyi tercih ederseniz veya daha fazla ürün iade edilmesi gerekiyorsa takip edilebilir bir gönderim yöntemi kullanılmalıdır.
 • Tüm ürün ambalajı (kutular, kılavuzlar, garanti belgeleri vb.) ve orijinallik sertifikaları, derecelendirme ve değerlendirmenin tamamı ürünle birlikte iade edilmelidir.
 • Orijinal belgeleriyle birlikte iade edilmeyen ürünler reddedilir.
 • Bir ürünü iade etmek üzere göndermeden önce müşteriler ürünün fotoğrafını çekmeli ve bu fotoğrafı saklamalıdır.

Bu bilgiler yararlı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Lütfen aşağıdakilerden hangisinin bilgileri en iyi şekilde tanımladığını seçin:

Teşekkürler! Geri bildiriminize doğrudan yanıt veremiyor olsak da, çevrimiçi Yardım hizmetimizi geliştirmek için bu bilgileri kullanacağız.