Para İadeleri

Bir ürünü iade ettiğinizde, para iadeniz ve para iadenizin nasıl yapılacağı ürünün sizde ne kadar kaldığına ve ürünün nasıl satın alındığına göre değişiklik gösterebilir.

Uzatılan İade Süresi Hakkında

1 Ekim ve 31 Aralık 2020 tarihleri arasında gönderilen iade edilebilir ürünleri, ürünlerin İade Politikamıza uygun olması koşuluyla, 31 Ocak 2021 gece yarısından önce herhangi bir zamanda iade edebilirsiniz. Bu uzatma süresi, Amazon.com.tr tarafından satılan ve gönderilen ürünler (Prime logolu ürünler dahil) ile üçüncü taraf satıcılar tarafından satılan ancak Amazon.com.tr tarafından gönderilen ürünler için geçerlidir. 31 Aralık 2020 tarihinden sonra gönderilen ürünlerde 30 günlük standart iade politikamız geçerlidir. Pazaryeri satıcılarına yapılan iadeler bu süre uzatımı kapsamında değildir. Pazaryeri satıcılarına yapılan iadelerle ilgili lütfen Yardım sayfamızı inceleyin.
Not: Bu sayfadaki tüm bilgiler Amazon.com.tr tarafından satılan ve gönderilen ürünlerle ve Global Store ürünleriyle ilgilidir. Amazon Pazaryeri satıcılarının satıp gönderdiği ürünleri lütfen Amazon’a iade etmeyin.

Para iadelerinin yapılması ne kadar sürüyor?

Para iadeleri tercihinize göre ürünü satın alırken kullandığınız ödeme aracına veya Amazon hesabınıza Amazon.com.tr Hediye Kartı olarak yapılır. Para iadesi işleminin başlaması için önce ürünü iade etmeniz gerekir.

İadeniz, ürün depomuza ulaştıktan sonra işleme alınır. İade süresi, ürünü almak için kullandığınız ödeme yöntemine (kredi kartı vb.) ve para iadesinin nereye yapılacağına bağlıdır. Farklı ödeme yöntemleri için para iadesi sürelerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz:

Ödeme Aracı Para İadesi Yöntemi İade Süresi (iade edilen ürün depoya ulaştıktan sonra)
Kredi kartı Kredi kartı 7-10 gün
Kredi kartı Amazon.com.tr Hediye Kartı bakiyesi Anında
Uluslararası banka kartı Uluslararası banka kartı 7 gün
Promosyon çeki Para iadesi yapılmaz Yok
Ön ödemeli kredi kartı Ön ödemeli kredi kartı 7 gün
Not: Türkiye’deki bazı bankaların para iadesini banka ve kredi kartınızın bağlı olduğu banka hesabınıza geçirmesi daha uzun sürebilir.

İade kargo ücretini geri alabilir miyim?

İade kargo ücretleri hakkında daha fazla bilgi için İadeler sayfasına bakın.

İade kargo ücretini ödediyseniz şu durumlar geçerliyse bu tutar size iade edilecektir:

  • Yanlış, hasarlı veya kusurlu bir ürün aldıysanız ve ürünü bize iade ediyorsanız
  • Ürünü 14 günlük cayma hakkı kapsamında iade ediyorsanız Daha fazla bilgi için Amazon.com.tr Kullanım ve Satış Şartları sayfasına bakın.
  • Moda ürünlerini 30 günlük iade hakkı kapsamında iade ediyorsanız

Not: Birden fazla ürün içeren bir siparişin yalnızca bir kısmını iade ediyorsanız, ilk kargo ücretini iade edeceğiz.

Para iadenizin durumunu Sipariş özeti sayfasında Siparişlerim bölümünde kontrol edebilirsiniz.

Para iadeniz Siparişlerim’de görünmüyorsa ve ödeme kartınızın süresi dolmuşsa bizimle iletişime geçin.

Amazon Global Store Para İadeleri Hakkında

Para iadenizin nasıl yapılacağı ve uygulanan işlem sürelerini de içeren Amazon Global Store para iadesi politikamız hakkında bilgi edinin.

Para iadelerinin çoğu, satın alma sırasında kullanılan ödeme aracına yapılır. Aşağıda, her ödeme aracıyla ilişkili para iadesi süreleri verilmiştir:

Ödeme Aracı Para İadesi Yöntemi İade Süresi (iade edilen ürün depoya ulaştıktan sonra)
Kredi kartı Kredi kartı 7-10 gün
Hediye Kartı Amazon.com.tr Hediye Kartı bakiyesi 1-2 iş günü
Uluslararası banka kartı Uluslararası banka kartı 7 gün
Ön ödemeli kredi kartı Ön ödemeli kredi kartı 7 gün

İade için işlem süresi, ürün(ler) Türkiye dışındaki depoya teslim edildikten sonra 2 iş günü sürebilir. Bir ürünü seçtiğiniz kargo şirketiyle gönderdiğinizde ürünün bize ulaşmasının 5-10 gün sürebileceğini dikkate alın.

Not: Orijinal ödeme aracının kredi kartı olması durumunda ve talebiniz doğrultusunda, para iadesini hediye kartı bakiyesi olarak yapabiliriz. Para iadesinin kredi kartına yapılamadığı durumlarda ise iadeyi Hediye kartı bakiyesi olarak yaparız.

Geciken Para İadeleri

Hesabım bölümündeki sipariş özeti sayfasından para iadenizin durumunu kontrol edebilirsiniz.

Para iadesi Hesabım bölümünde yapılmış görünmüyorsa ve ödeme aracı için geçerli olan işlem süresi geçmişse yardım için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Not: Kargo şirketi ürününüzü aldıktan sonra, iadenizin bize ulaşması ve işleme alınması 5-10 güne kadar sürebilir.

İade etiketinizde ürünü seçtiğiniz kargo şirketini kullanarak ve masraflarını karşılayarak yapmanız gerektiği belirtilmiştir. Ürün, Türkiye dışındaki depoya ulaştığında Amazon, iade posta ücreti için Amazon Hediye Kartı bakiyesi olarak 128 TL'ye kadar otomatik olarak para iadesi yapacaktır. İade gönderim tutarı 128 TL’den fazla tuttuysa, Müşteri Hizmetlerimizle iletişime geçip iade kargo makbuzunun bir kopyasını göndererek kalan gönderim masrafları için para iadesi talep edebilirsiniz. Müşteri Hizmetleri temsilcisi para iadesini kişiye ve duruma göre özel olarak değerlendirecektir.

Asıl gönderim ücreti için şu durumlarda para iadesi alırsınız:

  • Yanlış, hasarlı veya kusurlu bir ürün aldıysanız ve ürünü bize iade ediyorsanız
  • Ürünü 14 günlük cayma hakkı kapsamında iade ediyorsanız Daha fazla bilgi için Amazon.com.tr Kullanım ve Satış Şartları sayfasına bakın.
  • 30 günlük iade hakkınız içinde kıyafet ve ayakkabı iade ediyorsanız. Ürünün ücretsiz iade için uygun olduğunu onaylamak için fiyatın yanında “ÜCRETSİZ iadeler” arayın.

Not: Birden fazla ürün içeren bir siparişin yalnızca bir kısmını iade ediyorsanız asıl kargo ücreti için kısmi para iadesi yaparız

Bu bilgiler yararlı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Lütfen aşağıdakilerden hangisinin bilgileri en iyi şekilde tanımladığını seçin:

Teşekkürler! Geri bildiriminize doğrudan yanıt veremiyor olsak da, çevrimiçi Yardım hizmetimizi geliştirmek için bu bilgileri kullanacağız.