Elektrikli veya Elektronik Ekipmanın Geri Dönüşümü (WEEE)

Bu sayfada elektrikli veya elektronik ekipmanın Amazon'da geri dönüşümü ve AB Elektrikli ve Elektronik Ekipman Atıkları (WEEE) Direktifi hakkında gerekli her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.

Müşterilerinin sağlığı ve güvenliği Amazon için büyük önem taşımaktadır. Devam eden COVID-19 gelişmeleri ışığında, tüm müşterilerimizin Elektrikli ve Elektronik Ekipman Atıklarının bertarafına yönelik işlemleri ertelemelerini öneririz. Bu durumun, daha sonraki süreçte söz konusu atık ürünleri bırakma veya toplama şeklinizi etkilemeyeceğini temin ederiz.

AB hükümetlerinin sürekli rehberliğine dayalı olarak önerilerimizin değişmesi halinde bu sayfayı güncelleyeceğiz.

Elinizdeki atık elektronik veya elektrikli ekipmanları ev atıklarından ayrı atmakla yükümlüsünüz.

Piyasaya sürülen tüm Elektronik ve Elektrikli Ekipmanların (EEE), WEEE Direktifi kapsamında olduğunu belirtmek için aşağıda belirtilen sembolle işaretlenmesi gerekir. WEEE gereğince bu ekipmanların ev atıklarından ayrı atılması gerekir.


Atık elektrikli veya elektronik ekipmanımı hangi koşullarda geri dönüşüm için gönderebilirim?

Atık elektrikli veya elektronik ekipmanı aşağıdaki koşullarda Amazon'a gönderebilirsiniz:

 • WEEE direktifi kapsamına giren elektrikli veya elektronik ekipmanı Amazon.com.tr üzerinden Türkiye'de bir adrese teslimatı yapılmak üzere sipariş ettiyseniz aynı türde ve sayıdaki eski ekipmanlarınızı Amazon'a gönderebilirsiniz. Diğer bir deyişle, Amazon.com.tr üzerinden satın aldığınız yeni elektrikli veya elektronik ekipmanla aynı türde ve sayıda ekipmanı sizden geri alırız.
 • Buna ek olarak, Amazon.com.tr üzerinden yeni bir ekipman satın alıp almadığınıza bakılmaksızın dış ölçüleri 25 cm'yi geçmeyen atık ekipmanları da gönderebilirsiniz.

Yukarıda açıklanan her iki koşulda da atık elektrikli veya elektronik ekipmanın Amazon'dan satın alınmış olması gerekmez.

Atık elektrikli veya elektronik ekipmanımı geri dönüşüm için nasıl gönderebilirim?

Aşağıdaki sayfayı ziyaret ederek atık elektrikli veya elektronik ekipman için DHL ile ödemesi yapılmış bir etiket oluşturup çıktısını alabilirsiniz. Ancak ekipmanın 31 kg'ı geçmemesi ve paket ölçüsünün de maksimum 120 x 60 x 60 cm olması gerekir.

http://www.electroreturn.com.tr/amazon [dış bağlantı]

31 kg'dan ağır veya 120 x 60 x 60 cm'den büyük atık ekipmanların gönderimine ilişkin bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Gönderilen atık elektrikli veya elektronik ekipmandan kişisel bilgileri silmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu nedenle içerisindeki tüm kişisel ve gizli bilgileri sildiğinizden emin olun.

WEEE Direktifi nedir?

Elektrikli ve elektronik ekipman üretimi, batı dünyasında en hızlı büyüyen sektörlerden biridir. Bu bölgede tüketici sayısı da çok olduğundan giderek büyüyen bir atık sorunu söz konusudur. Avrupa Komisyonu, Haziran 2000'de bu sorunu ele almak için çeşitli önerilerde bulunmuş ve bu öneriler Aralık 2002'de AB Atık Elektronik ve Elektrikli Ekipman (WEEE) Direktifi adıyla yürürlüğe konmuştur.

WEEE Direktifinin başlıca hükümleri aşağıdaki gibidir:

 • Kullanım ömrünü tamamlamış ekipmanın geri alınmasını, işlenmesini ve geri dönüştürülmesini finanse etmek her üreticinin (veya AB pazarında ürün satan herkesin) yükümlülüğüdür.
 • WEEE'nin yeniden kullanılmasını/geri dönüştürülmesini geliştirmek üreticilerin yükümlülüğüdür.
 • WEEE'nin ayrı olarak toplanmasını sağlamak üreticilerin yükümlülüğüdür.
 • WEEE'nin ele alınmasında kendilerinin rolü hakkında kamuyu bilgilendirmek üreticilerin yükümlülüğüdür.

WEEE Direktifine göre Amazon.com.tr'nin yükümlülükleri nelerdir?

Amazon.com.tr Almanya Atık Elektrikli Ekipman Vakfı (stiftung EAR) üyesidir. Almanya Atık Elektrikli Ekipman Vakfı, üreticiler tarafından Elektrikli ve Elektronik Ekipman Yasası (ElektroG) doğrultusunda kurulmuş müşterek bir girişimdir. stiftung EAR; Federal Çevre Dairesinden (UBA) aldığı haklarla Federal Almanya Cumhuriyeti'nde (BRD) bulunan halka açık atık imha tesislerinde (örE) ve konteynerlerde atık elektrikli ve elektronik ekipmanların toplanmasına yönelik hükümleri düzenler ve elektrikli ve elektronik ekipman üreticilerinin kaydını yapar.

Amazon.com.tr WEEE'lerin güvenli bir şekilde atılmasını nasıl sağlar?

Amazon.com.tr, bir stiftung EAR üyesi olarak atık elektronik ve elektrikli ekipmanların güvenli bir şekilde atılmasını destekler. Halka açık atık imha tesisleri (örE) hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz [dış bağlantı].

Eski elektronik ekipmanımı başka nasıl atabilirim?

Atık elektrikli veya elektronik ekipmanınızı halka açık geri dönüşüm merkezlerine götürebilirsiniz.

Hangi ürünler bu direktifin kapsamındadır ve bu ürünleri nasıl tanırım?

Tüketici, yeni bir ekipman satın aldığında kullanılmış ekipmanı bir atık tesisine, distribütöre veya hayır kurumuna götürmelidir.

WEEE Direktifinde Elektronik ve Elektrikli Ekipmanlar on kategoriye ayrılmıştır:

 • 1. Kategori: Büyük ev aletleri (buzdolapları, ocaklar, mikrodalgalar, çamaşır makineleri vb.)
 • 2. Kategori: Küçük ev aletleri (elektrikli süpürgeler, saatler, ekmek kızartma makineleri vb.)
 • 3. Kategori: BT ve Telekomünikasyon ekipmanları (PC'ler, ana bilgisayarlar, yazıcılar, fotokopi cihazları, telefonlar vb.)
 • 4. Kategori: Tüketici elektronikleri (radyolar, hi-fi elektroniği, müzik enstrümanları, fotoğraf makineleri, video kameralar vb.)
 • 5. Kategori: Aydınlatma ekipmanları (floresan ampuller ve duyları, sodyum buharlı ampuller vb.)
 • 6. Kategori: Elektrikli ve elektronik aletler (matkaplar, dikiş makineleri, elektrikli çim biçme makineleri vb.)
 • 7. Kategori: Oyuncaklar, boş zaman ve spor ekipmanları (elektrikli trenler, oyun konsolları, egzersiz makineleri vb.)
 • 8. Kategori: Tıbbi cihazlar (tahlil cihazları, diyaliz makineleri, tıbbi dondurucular vb.)
 • 9. Kategori: İzleme ve kontrol ekipmanları (duman dedektörleri, termostatlar, tartılar vb.)
 • 10. Kategori: Otomatlar (sıcak içecek makineleri, tatlı ve çikolata otomatları, ATM'ler vb.)

Sözlük

 • EEE: Elektronik ve Elektrikli Ekipman
 • WEEE (Atık Elektronik ve Elektrikli Ekipman): WEEE Direktifi kapsamına giren ve kullanım ömrünü tamamlamış ekipmanlar (kategoriler hakkında bilgi almak için yukarıdaki 6. bölüme bakın).

Bu bilgiler yararlı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Lütfen aşağıdakilerden hangisinin bilgileri en iyi şekilde tanımladığını seçin:

Teşekkürler! Geri bildiriminize doğrudan yanıt veremiyor olsak da, çevrimiçi Yardım hizmetimizi geliştirmek için bu bilgileri kullanacağız.