Bir E-postanın, SMS’in, Aramanın veya Web Sayfasının Amazon’dan Gelip Gelmediğini Belirleme

Amazon tarafından gönderilen e-postalarda hiçbir zaman kişisel bilgileriniz istenmez. Çeşitli iletişimlerin Amazon tarafından yapılıp yapılmadığını anlamanız ve Amazon tarafından yapılmıyorsa nasıl bildireceğiniz konusunda bazı faydalı ipuçları hazırladık.

Gelen iletişim yöntemine göre:

Bir e-postanın Amazon tarafından gönderilip gönderilmediğini nasıl anlayacağım?

Kimlik avı e-postaları, kişisel bilgilerinizi almaya çalışan sahte e-postalardır. Genellikle, Amazon'dan geliyormuş gibi görünecek şekilde oluşturulmuşlardır. Amazon tarafından gönderildiği belirtilen bir e-posta alırsanız ve bunun bir dolandırıcılık veya kimlik avı e-postası olduğundan şüpheleniyorsanız şunları kontrol edebilirsiniz:

Amazon e-postaları her zaman @amazon.com.tr ile biten adreslerden gelir. (örn. shipment-tracking@amazon.com.tr, auto-confirm@amazon.com.tr, no-reply@amazon.com.tr)

Not: Farklı bir Amazon uluslararası web sitesinden alışveriş yaptığınızda e-posta bilgi alanında alışveriş yaptığınız ülke görünür (örneğin, Amazon.de web sitesinin tüm iletişimleri @amazon.de ile biten adresten gelir)

  • Gerçek Amazon web sitelerinin bağlantıları https://www.amazon.tr veya uluslararası bir Amazon web sitesini ziyaret ediyorsanız eşdeğeri ile başlar (örneğin, Fransız web sitesini görüntülüyorsanız https://www.amazon.fr). Gerçek Amazon web sitelerinde “amazon.de” bilgisinden önce bir nokta gelir yani, http://“ornek”.amazon.de ya da “ornek”.amazon.com.tr Örneğin, Amazon Pay için bağlantı adresi pay.amazon.com'dur. Nokta önündeki ifadeler asla http://123.456.789.123/amazon.com.tr/ gibi bir IP adresi (sayı dizesi) olmayacaktır.

    Not: Asla sahte olduğundan şüphelendiğiniz bir e-postaya yanıt vermeyin, içerdiği bağlantıya tıklamayın ya da dosya ekini açmayın. Yanlışlıkla bir bağlantıya veya butona tıklarsanız, herhangi bir bilgi girmeden önce lütfen web adresinin gerçek bir Amazon URL'si olup olmadığını yukarıdaki ipuçlarını kullanarak kontrol edin.

  • Amazon hiçbir zaman kişisel bilgilerinizi e-postayla göndermenizi istemez.
  • Amazon, verdiğiniz bir Amazon siparişi veya abone olduğunuz bir Amazon hizmetiyle bağlantılı olmadığı sürece ödeme bilgilerinizi güncellemenizi asla talep etmez.

Not: Siparişlerim’e gidin. Ödeme aracınızı bu bölümden güncellemeniz istenmiyorsa mesaj Amazon'dan gönderilmemiştir.

Kimlik Avı veya Sahte E-postaları Bildirme Kimlik Avı veya Sahte E-posta aldığınızdan şüpheleniyorsanız, lütfen şu sayfaya gidin: Kimlik Avı veya Sahte E-posta Bildir

Başa dön

Bir aramanın Amazon tarafından yapılıp yapılmadığını nasıl anlarım?

Amazon’dan yapıldığı belirtilen bir telefon araması durumunda şunlara dikkat edin:

  • Amazon hiçbir zaman telefonla arayarak ödeme yapmanızı istemez veya beklemediğiniz bir para iadesinde bulunmaz.
  • Amazon hiçbir zaman web sitemizden farklı bir araç kullanarak (örneğin, banka havalesi, kredi kartı bilgilerini e-postayla gönderme, hediye kartı bilgilerini telefondan paylaşma) ödeme yapmanızı istemez.
  • Amazon hiçbir zaman kullandığınız cihaza (örneğin, bir uygulama yüklemenizi isteyerek) uzaktan erişim talep etmez.

Lütfen kişisel bilgilerinizi paylaşmayın ve aramayı derhal sonlandırın.

Kimlik avı aramasını bildirme: Böyle bir arama alırsanız, bunu kimlik avı dolandırıcılığı olarak şu adrese bildirebilirsiniz: https://www.egm.gov.tr/siber/iletisim

Başa dön

Bir kısa mesajın (SMS) Amazon tarafından gönderilip gönderilmediğini nasıl anlarım?

Kısa mesajla dolandırıcılık giderek daha da geliştiriliyor: Dolandırıcılık mesajları artık Amazon’dan almış olabileceğiniz meşru mesajların arasına eklenebiliyor. Amazon tarafından gönderildiği belirtilen bir SMS alırsanız (kısa mesajla dolandırıcılık veya Smishing olarak da bilinir) şunlara dikkat edin:

  • Dolandırıcılık mesajlarında genelde hesabınızla ilgili bir sorun var gibi ifadeler kullanılır ve sizden şifreler gibi önemli bilgiler istenir ya da size para iadesi yapılacağı belirtilir. Amazon hiçbir zaman kısa mesajla şifrenizi veya kişisel bilgilerinizi istemez.

  • Amazon hiçbir zaman kişisel bilgilerinizi sormaz veya web sitemizden farklı bir yöntemle (örneğin, banka havalesi, kredi kartı bilgilerini verme vb.) ödeme yapmanızı istemez ve kullandığınız bir cihaza bir uygulama yüklemenizi isteyerek uzaktan erişim talep etmez.

Bir kısa mesajdan şüphelenirseniz mesajdaki hiçbir bağlantıya tıklamayın ve verilen hiçbir numarayı aramayın.

Kimlik avı SMS’ini bildirme: Böyle bir SMS alırsanız, bunu kimlik avı dolandırıcılığı olarak şu adrese bildirebilirsiniz: https://www.egm.gov.tr/siber/iletisim

Kimlik Avı veya Dolandırıcılık amaçlı bir e-postayı veya kısa mesajı açtıysanız ya da Kimlik avı amaçlı bir aramada kişisel bilgilerinizi paylaştıysanız ve hesap bilgilerinizin risk altında olduğunu düşünüyorsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için lütfen Sisteminizi Koruma sayfasına bakın.

Başa dön

Bu bilgiler yararlı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Lütfen aşağıdakilerden hangisinin bilgileri en iyi şekilde tanımladığını seçin:

Teşekkürler! Geri bildiriminize doğrudan yanıt veremiyor olsak da, çevrimiçi Yardım hizmetimizi geliştirmek için bu bilgileri kullanacağız.