Ampullerin Geri Dönüşümü

Bu sayfada çeşitli türdeki ampulleri geri dönüşümü hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Akkor


Akkor ampuller normal ev atıklarıyla atılmalıdır. İnce kabloları ayrıştırmak çok zor olduğundan normal camlarla aynı şekilde geri dönüşümleri yapılamaz.

Kompakt Floresan Lamba


Kompakt floresan lambalar enerji tasarruflu ampullerdir ve çöp kutusuna atılmamalıdır. Az miktarda cıva içerirler. Lambalar kullanıcılar için tamamen güvenli olsa da atılırken ayrı olarak toplanmaları gerekir. Bu şekilde cam ve metal gibi değerli lamba parçalarının kaybolmaması sağlanır.

Halojen


Halojen ampuller normal ev atıklarıyla atılmalıdır. İnce kabloları ayrıştırmak çok zor olduğundan normal camlarla aynı şekilde geri dönüşümleri yapılamaz.

Metal Halide


HID lambalar enerji tasarruflu ampullerdir ve çöp kutusuna atılmamalıdır. Az miktarda cıva içerirler. Lambalar kullanıcılar için tamamen güvenli olsa da atılırken ayrı olarak toplanmaları gerekir. Bu şekilde cam ve metal gibi değerli lamba parçalarının kaybolmaması sağlanır.

Işık Yayan Diyot (LED)


LED'ler zararlı madde içermez. Kullanım süreleri çok uzundur ve neredeyse hiç bakım gerektirmezler.

Takılı oldukları ekipmana dair elden çıkarma kurallarını incelemelisiniz. Tek başına LED'ler ev atıklarıyla atılabilir.

Floresan Tüp


Floresan lambalar enerji tasarruflu ampullerdir ve çöp kutusuna atılmamalıdır. Az miktarda cıva içerirler. Lambalar kullanıcılar için tamamen güvenli olsa da atılırken ayrı olarak toplanmaları gerekir. Bu şekilde cam ve metal gibi değerli lamba parçalarının kaybolmaması sağlanır.

Neon


Neon lambalar enerji tasarruflu ampullerdir ve çöp kutusuna atılmamalıdır. Az miktarda cıva içerirler. Lambalar kullanıcılar için tamamen güvenli olsa da atılırken ayrı olarak toplanmaları gerekir. Bu şekilde cam ve metal gibi değerli lamba parçalarının kaybolmaması sağlanır.

Bu bilgiler yararlı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Lütfen aşağıdakilerden hangisinin bilgileri en iyi şekilde tanımladığını seçin:

Teşekkürler! Geri bildiriminize doğrudan yanıt veremiyor olsak da, çevrimiçi Yardım hizmetimizi geliştirmek için bu bilgileri kullanacağız.