Patlamış Ampullerin Atılması

Bu sayfada çeşitli türdeki hasarlı veya kırık ampullerin güvenli bir şekilde atılması hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Akkor


Akkor ampuller zararlı madde içermez. Kırılması veya hasar görmesi halinde kırık cam parçalarını dikkatlice süpürün ve çöp kutusuna atın.

Kompakt Floresan Lamba


Kompakt floresan lambalar az miktarda cıva içerir. Kırıkları nemlendirilmiş bir kağıt havlu ile dikkatlice toplayın, sert bir kağıtla parçaları kaldırın. Küçük parçaların odaya dağılmasına neden olacağından elektrikli süpürge kullanmayın. Cildinizle temasından kaçının ve odayı 20-30 dakika kadar havalandırın. Parçaları ve kullanılan temizlik malzemelerini kavanoz gibi hava geçirmeyen bir kaba koyup bölgenizdeki geri dönüşüm merkezinde atın.

Halojen


Halojen lambalar zararlı madde içermez. Kırılması veya hasar görmesi halinde kırık cam parçalarını dikkatlice süpürün ve çöp kutusuna atın.

Metal Halide


Metal Halide lambalar az miktarda cıva içerir. Kırıkları nemlendirilmiş bir kağıt havlu ile dikkatlice toplayın, sert bir kağıtla parçaları kaldırın. Küçük parçaların odaya dağılmasına neden olacağından elektrikli süpürge kullanmayın. Cildinizle temasından kaçının ve odayı 20-30 dakika kadar havalandırın. Parçaları ve kullanılan temizlik malzemelerini kavanoz gibi hava geçirmeyen bir kaba koyup bölgenizdeki geri dönüşüm merkezinde atın.

LED / Işık Yayan Diyot


LED'ler kırılmaya karşı çok dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür. Lamba kırılırsa parçalarını dikkatlice süpürüp ev atıklarınızla birlikte atabilirsiniz.

Floresan Tüp


Floresan Tüp lambalar az miktarda cıva içerir. Kırıkları nemlendirilmiş bir kağıt havlu ile dikkatlice toplayın, sert bir kağıtla parçaları kaldırın. Küçük parçaların odaya dağılmasına neden olacağından elektrikli süpürge kullanmayın. Cildinizle temasından kaçının ve odayı 20-30 dakika kadar havalandırın. Parçaları ve kullanılan temizlik malzemelerini kavanoz gibi hava geçirmeyen bir kaba koyup bölgenizdeki geri dönüşüm merkezinde atın.

Neon


Neon lambalar az miktarda cıva içerir. Kırıkları nemlendirilmiş bir kağıt havlu ile dikkatlice toplayın, sert bir kağıtla parçaları kaldırın. Küçük parçaların odaya dağılmasına neden olacağından elektrikli süpürge kullanmayın. Cildinizle temasından kaçının ve odayı 20-30 dakika kadar havalandırın. Parçaları ve kullanılan temizlik malzemelerini kavanoz gibi hava geçirmeyen bir kaba koyup bölgenizdeki geri dönüşüm merkezinde atın.

Bu bilgiler yararlı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Lütfen aşağıdakilerden hangisinin bilgileri en iyi şekilde tanımladığını seçin:

Teşekkürler! Geri bildiriminize doğrudan yanıt veremiyor olsak da, çevrimiçi Yardım hizmetimizi geliştirmek için bu bilgileri kullanacağız.