Daha fazla çözüm bulun

Sisteminizi Koruma

Bazı şüpheli e-postalarda bilgisayarınıza veya akıllı telefonunuza kötü amaçlı yazılım yüklemeye çalışan ekler ve web sitesi bağlantıları bulunur.

Not: Hesabınızın güvenliğini artırmak için Amazon, İki Adımlı Doğrulama'yı etkinleştirmenizi önerir. Daha fazla bilgi için İki Adımlı Doğrulama Hakkında’ya gidin.

Aşağıda sisteminizi korumanıza yardımcı olacak bazı yöntemler verilmiştir:

 1. Kötü amaçlı bir web sitesi olabileceğini düşündüğünüz parolanızı girdiyseniz Parolamı Unuttum bölümüne gidin ve şifrenizi hemen değiştirin.
 2. Ödeme kartı bilgilerinizi kötü amaçlı olabileceğini düşündüğünüz bir web sitesinde kullandıysanız veya bir e-postaya verdiğiniz yanıtta bu bilgileri belirttiyseniz hemen bankanızla veya ödeme kartı şirketinizle iletişime geçmeniz gerekir.

  Not: Daha sonra Amazon.com.tr web sitesinde kullandığınız ödeme kartı bilgilerini güncellemeyi unutmayın.

 3. Güvenilir bir şirketin virüsten koruma veya kötü amaçlı yazılımlardan koruma programını yükleyin.

  Not: Programı yükledikten sonra bilgisayarınızda bir tam tarama işlemi gerçekleştirin.

 4. Bilgisayarınızdaki tüm programların güncellemesi olup olmadığına bakın ve varsa yükleyin. Windows bilgisayarınız varsa Windows Update, Mac bilgisayarınız varsa Software Update uygulamasını çalıştırın. Bilgisayarınızdaki Adobe Flash, Adobe Reader ve Java uygulamalarının tamamının güncel olduğundan emin olmanızı da önemle tavsiye ederiz.
 5. Akıllı telefonunuzu veya tabletinizi kötü amaçlı yazılımlara karşı nasıl koruyacağınızı öğrenmek için ağ operatörünüzle veya üreticiyle iletişime geçin.
 6. İstenmeyen mesajları asla yanıtlamayın. Kimlik avı mesajlarına ve istenmeyen mesajlara yanıt verildiğinde gönderen yalnızca elinde geçerli bir e-posta adresi olduğunu ve bu adrese daha fazla mesaj gönderebileceğini bilir.

  Not: Amazon posta listesinden çıkmak istiyorsanız bu işlemi e-postadaki bağlantıya tıklayarak değil doğrudan web sitemiz üzerinden yapın.

 7. Satıcılara Amazon.com.tr web sitesinin dışında sipariş amaçlı e-posta göndermeyin. Bu tür talepler, genellikle e-posta adreslerinin toplanıp kimlik avı veya istenmeyen mesaj saldırılarında kullanılması için yapılmaktadır. Bir Satıcı Amazon.com.tr dışında ödeme yapmanızı isterse lütfen bu talebi yok sayın ve bu tür olayları bize bildirin. Amazon Perakende hizmetleri veya ürünlerinde bir güvenlik açığı bulduğunuzu düşünüyorsanız, lütfen bulgularınızın ayrıntılarını web formu aracılığıyla buradan gönderin veya HackerOne web sitesinde yer alan Amazon Vulnerability Research Program sayfasını ziyaret edin.

Bu bilgiler yararlı oldu mu?

Geri bildiriminiz için teşekkür ederiz.

Lütfen aşağıdakilerden hangisinin bilgileri en iyi şekilde tanımladığını seçin:

Teşekkürler! Geri bildiriminize doğrudan yanıt veremiyor olsak da, çevrimiçi Yardım hizmetimizi geliştirmek için bu bilgileri kullanacağız.